این   نوع   سیمان   مطابق   با   مشخصات   مطرح   شده   در  استاندارد  ملی  ایران  به   شماره   ISIRI - 3517   و  استاندارد   امریکا  ASTM – C596-06  تولید می شود و علاوه بر مزایای ذکر شده در مورد سیمان پرتلند سرباره ای ، به علت ادامه واکنش ها و کم شدن فضاهای خالی داخل بتن از نفوذپذیری کمتری برخوردار است و این عامل سبب عملکرد بهتر بتن های مصرفی در محیط های شیمیایی می باشد.

به طور کلی ویژگی های بتن این نوع سیمان عبارت است از : نفوذپذیری بسیار کم ، کارائی بیشتر به دلیل جذب هیدروکسید کلسیم توسط سلیس فعال سرباره و بافت سطحی صاف تر سرباره ، مقاومت شیمیایی بسیار ممتاز در مقابل  تهاجم  توام املاح سولفات و کلر ، محافظت و سلامت آرماتور در مقابل خوردگی و زنگ زدگی  ( نفوذ پذیری پایین و غیر فعال شدن یون کلر و سولفات توسط سرباره ) گرمای هیدراتاسیون پایین ، انبساط بسیار کم بتن در حد صفر و گیرش طولانی تر در کوتاه مدت .


لذا با توجه به خواص ذکر شده مهمترین کاربرد این نوع سیمان عبارت است از سواحل جنوبی کشور ، حاشیه زاینده رود در استان اصفهان ، مناطق کویری (اصفهان ، یزد ، قم ، سیستان و بلوچستان و ... ) مناطق حاوی املاح سولفات و کلر ، بتن ریزی های حجیم ، سد ها ، پروژه های اسکله و بند سازی ، کانال های آب و فاضلاب ، مسیر های مترو ، بتن های مسلح ، مخازن ذخیره آب و قابل کاربرد با شن و ماسه مستعد برای انجام واکنش های قلیایی – سیلیسی و همچنین قابل کاربرد در مناطق گرمسیر و ....


توصیه می شود این نوع سیمان بیشتر در موارد ذکر شده استفاده گردد و در صورت نیاز به قالب برداری سریع در بتن های کم حجم ، نسبت به استفاده از این نوع سیمان دقت کافی صورت پذیرد.

 

ضد سولفات