بورس۷:

پس از رشد اغلب صنایع در روزهای اخیر ، شنیده ها در خصوص صنعت خاکستری افزایش پیدا کرده است . با توجه به اینکه ارزش معاملات سیمانی ها هم رشد قابل توجهی را نشان می دهد به همین بهانه به سراغ شرکت سیمان سپاهان رفتیم که اخیرا به عنوان واحد نمونه استان اصفهان انتخاب شده است . «سپاها» ۱۲ درصد زیان در سال ۹۵ و ۱۶ درصد بازدهی از ابتدای فروردین ۹۶ تا پایان ۶ ام مرداد ماه را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است .

حذف تخفیف ها قدم مثبتی بود

محمد اسعدی مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در خصوص وضعیت فعلی صنعت سیمان به بورس۷ گفت: یکی از مشکلات بازار سیمان، قیمت های قابل رقابت سیمان بود که سال گذشته در یک مرحله کارخانجات سیمانی با هماهنگی انجمن صنفی اقدام به حذف تخفیفات نسبت به قیمت مصوب سال ۹۳ نمودند و وضعیت بازار سیمان بهبود یافت. با شروع فصل زمستان و کاهش تقاضای سیمان، ارائه تخفیفات از سر گرفته شد. با تصمیم انجمن صنفی و شرکت های سیمانی، تخفیفات فروش در هفته های اخیر مجددا حذف شده و این موضوع، اتفاق مبارکی است که موجب رشد سودآوری سیمانی ها خواهد شد. دلیل اقبال اخیر به سهم سیمانی ها در بین سهامداران نیز همین خوشبینی به رشد سودآوری شرکت ها بوده است.

photo99

وضعیت امیدوارکننده تقاضای داخلی و صادراتی

اسعدی در خصوص وضعیت تقاضای داخلی و صادراتی سیمان به بورس۷ گفت :علاوه بر این رویکرد دولت به رونق بازار مسکن، امیدواری به افزایش تقاضای داخلی را تقویت نموده است.

از سوی دیگر، به دلیل آزادسازی موصل، خوشبینی ها به بازسازی این منطقه و افزایش تقاضای سیمان و به تبع آن بهبود روند صادرات سیمان، چشم انداز صادرات صنعت را هم روشن کرده است. حتی اگر دولت عراق قصد سرمایه گذاری در بازسازی مناطق تخریب شده نداشته باشد، مردم عراق خود جهت بازسازی اقدام خواهند نمود. همچنین در بازارهای جدیدی هم ورود کرده ایم و با توجه به شرایط عراق و قطر و… هم نرخ سیمان صادراتی و هم تقاضای سیمان صادراتی بیشتر شده است. ضمن اینکه شرکت های سیمانی درصدد نفوذ بیشتر به کشورهای هدف بوده و اقداماتی برای مشارکت در کارخانجات سیمانی آن کشورها و صادرات پایدارتر انجام داده اند. تمامی این موارد سبب خوشبینی به بهبود وضعیت سیمانی ها گردیده است.

وی در ادامه افزود: یکی از راه های برون رفت از رکود صنعت سیمان، رونق صادرات سیمان است. صادرات باید تبدیل به مهمترین استراتژی شرکت ها شود. علاوه بر صادرات سنتی و ارسال مازاد محصولات به کشورهای دیگر، می توان از طریق مشارکت در احداث کارخانه در سایر کشورها، صادرات دانش و خدمات فنی، و… به صادرات پایدار دست یافت. برای این نوع مشارکت، مانعی در داخل کشور وجود ندارد؛ اما اولویت حضور در کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای آسیایی است. در این زمینه تلاش هایی صورت گرفته و یک شرکت داخلی هم در احداث کارخانه سیمان در عمان قراردادی منعقد کرده است. همچنین پس از برجام مذاکرات متعددی بین شرکت های سیمانی داخلی و تولیدکنندگان خارجی صورت گرفت. به عنوان مثال مذاکراتی بین هلدینگ سیمانی غدیر با یکی از کمپانی های سیمان آلمان انجام شد. هدف از این مشارکت، استفاده از تجربیات صادراتی آنها و استفاده از ظرفیت های موجود آنها برای حضور در بازارهای جهانی می باشد.

افزایش قیمت سیمان ، منطقی است

این کارشناس صنعت سیمان در رابطه با احتمال افزایش قیمت سیمان بیان کرد: قیمت سیمان در کشور ما، بسیار پایین است و با در نظر گرفتن عدم افزایش نرخ های مصوب در چند سال اخیر، افزایش هزینه های تولید، و تورم در اقتصاد کشور، افزایش قیمت سیمان کاملا منطقی بوده و در صورت هماهنگی کارخانجات سیمانی، بازار هم کشش افزایش تدریجی قیمت را خواهد داشت. یکی از اشتباهات رایج، تصور افزایش قیمت مسکن به دنبال افزایش نرخ سیمان می باشد. در حالی که سیمان سهم اندکی در بهای تمام شده ساختمان خواهد داشت.

محصول جدید در سیمان سپاهان

مدیرعامل «سپاها» در مورد وضعیت سیمان سپاهان به بورس۷ گفت: روند فروش سیمان در شرکت، صعودی بوده و این اتفاق مرهون دو عامل می باشد؛ افزایش تقاضای سیمان در فصل تابستان به دلیل افزایش ساخت و ساز، و محصول جدید شرکت به نام سیمان سبز.

یکی از مزایای شرکت سیمان سپاهان، تولید سیمان سرباره است. طرحی برای تولید سیمان سرباره جدید اجرا کردیم و سیمان سبز را روانه بازار نمودیم که حاشیه سود بالاتری هم نسبت به سیمان معمولی دارد. علاوه بر سیمان و کلینکر، سرباره فرآوری شده نیز صادر کرده ایم. همچنین مترصد ورود به بازارهای صادراتی جدید هستیم و اقدامات اولیه در این خصوص صورت گرفته است. این شرکت از مزیت دسترسی به شبکه راه آهن جهت انتقال محصول برخوردار می باشد و فاصله جغرافیایی از مرزهای صادراتی، مانعی برای صادرات سپاها نبوده است. به سبب کیفیت مناسب محصولات و دسترسی به شبکه حمل و نقل ریلی، مشکلی در صادرات نداشته ایم.

تحلیل تکنیکال «سپاها»

photo100