سیمان سفید سپاهان به زودی وارد مدار تولید خواهد شد

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان اصفهان گفت: سالانه در جهان ۸.۵ میلیارد متر مکعب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف متعددی برای این محصول تعریف شده است.

 محمد اسعدی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ظرفیت اسمی سیمان در کشور 85 میلیون تن است در حالی که در سال گذشته ۵۰ میلیون تن فروش و تولید سیمان در کشور به ثبت رسیده است و میزان صادرات نیز چیزی حدود 8 میلیون تن بوده است که این آمار نشان دهنده تولید 20 میلیون تن سیمان مازاد است.

وی افزود: صنعت سیمان کشور با وجود تمام مشکلات در سال گذشته و سال جاری و با وجود رشد منفی در بخش ساختمان با ظرفیت اسمی خود به تولید ادامه داد و اشتغال خود را حفظ کرد.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان اصفهان با اشاره به اینکه صنعت سیمان یک صنعت قدیمی و ریشه دار است، ادامه داد: در این صنعت با توجه به مشکلات پیش آمده برای اشتغال هیچ تعدیل نیرویی نداشته ایم و سعی کرده ایم که اشتغال با مشکل مواجه نشود.

اسعدی با بیان اینکه در عرصه تولید باید با جذب بازارهای خارجی و تنوع تولید، به صادرات دست یابیم، تاکید کرد: سالانه در جهان ۸.۵ میلیارد متر مکعب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف متعددی برای این محصول تعریف شده است. در حال حاضر از محصول سیمان در زمینه‌های متعدد استفاده می‌شود که از جمله مهمترین آنها می‌توان به صنعت ساختمان، مبلمان شهری و المان‌های شهری اشاره کرد که این روزها در کلانشهرهای کشور رونق پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: تولید سیمان در کشور به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه دارای مزیت است و لازمه رونق این بخش تعریف مصارف جدید برای این محصول پرکاربرد است، همچنین اگر رویه ساخت ساختمان تغییر کند و به جای استفاده از سازه های فلزی از سازه های بتنی استفاده شود مصرف سیمان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین یکی از مصارف جدیدی که برای سیمان پیشنهاد می‌شود، جایگزینی رویه‌های بتنی در جاده‌ها به جای آسفالت است که از دوام بالاتری برخوردار بوده و عمر مفید بیشتری دارد.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان اصفهان کاهش تقاضا در صنعت سیمان را یکی از مهمترین مشکلات پیش روی این صنعت دانست، افزود: تغییر الگوی مصرف سیمان می‌تواند به افزایش تقاضای این محصول کمک کند و با توجه به کیفیت بالای محصولات تولید شده، در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان با بیان اینکه تلاش می کنیم تا با تعامل با دانشگاه کیفیت تولیدات افزایش یابد، تاکید کرد: با توجه به ظرفیت تولید سیمان، توان صادرات این محصول وجود دارد اما مهمترین مشکلی که بر سر راه صادرات این محصول قرار دارد، کم بودن ابزارهای صادراتی و حمل نقل در کشور است.

وی گفت: در سیمان سپاهان تلاش شده تا با نصب آخرین نسل از فیلترهای تصفیه هوا، از ورود آلودگی به محیط زیست جلوگیری شود چراکه این روزها بحث محیط زیست، موضوع بسیار مهمی است و وجود مشکلاتی نظیر ریزگردها و آلاینده‌ها در کشور، این موضوع را بسیار حیاتی کرده است ما سعی داریم که آلایندگی صنعت سیمان که یک تهدید هست را به فرصت بدل کنیم.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان اصفهان با اشاره به اینکه تبدیل حرارت خروجی از کوره‌ها به انرژی الکتریکی از فعالیت های مهم دیگر این شرکت بوده است، افزود: این حرکت شرکت نیازمند حمایت دولت در بحث قیمت‌گذاری این نوع انرژی است.

اسعدی تاکید کرد: بسیاری از ضایعات موجود در زباله‌های شهری می‌توانند منابع سوختی کارخانه‌های سیمانی باشند هرچند در این زمینه هم دولت باید یک همکاری داشته باشد، اظهار کرد: اجرای این روش نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش آماده‌سازی زباله‌ها است و هزینه‌های این خطوط تولید از توان کارخانه‌ها خارج است، بنابراین اگر دولت در این موضوع ورود کند، صرفه‌جویی مناسبی صورت خواهد پذیرفت.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان با اشاره به اینکه مازاد سیمان موجود در کشور باید صادر شود و این یک امکان برای این صنعت است، افزود: حمل و نقل یکی از موانع بزرگ صادراتی است ما باید به سمت ساماندهی حمل و نقل پایه حرکت کنیم. چراکه ما باید در بحث ریلی بیش از این فعال باشیم و از این ظرفیت حمل و نقلی بیش از پیش استفاده کنیم چراکه ما به طور کامل از این ظرفیت استفاده نمی کنیم. بحث دیگر بنادر است ما بنادر ارتقا یافته ای نداریم و یکی از بنادر خوب ما بندرعباس است که این بندر هم همواره پر از ترافیک است.

اسعدی با اشاره به نبود دیپلماسی اقتصادی در کشور و وجود موانع صادراتی، اظهار کرد: مشکلاتی که سال گذشته در عراق برای صادرات سیمان ایران اتفاق افتاد و افزایش تعرفه نگذاشت ما صادرات خود را به عراق داشته باشیم، در صورت وجود دیپلماسی اقتصادی قابل حل بود و امیدواریم قول وزیر امور خارجه در این زمینه عملی شود.

وی با بیان اینکه برای حضور پر قدرت در بازارهای جهانی نیازمند کارخانه جات به روز هستیم، گفت: ما باید بتوانیم صادرات بادوام داشته باشیم. ما روی بازاریابی آفریقایی و منطقه ای کارکرده ایم و مخصوصا روی کلینکر تاکید داریم.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان تصریح کرد: سیمان سپاهان در مسیر تولید محصولات نوین و کاربردهای خاص قدم برمی‌دارد و به زودی علاوه بر سیمان سپا سبز، سیمان سفید و چند محصول مخلوطی وارد مدار تولید خواهند شد.

اسعدی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها با انجام تحقیقات خود در زمینه‌های طراحی مبلمان شهری و روش‌های نوین شهرسازی می‌توانند در ایجاد تقاضای جدید در صنعت سیمان اثرگذار باشند.

IMG 1375 250x167  IMG 1371 250x167
IMG 1431 250x167  IMG 1385 250x167